Wiktor Przyjemski #505 - żużel, speedway
Opublikowano: 30 Marzec 2024 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: XVIII Memoriał Edwarda Jancarza

Wiktor Przyjemski pierwszy raz w swojej dotychczasowej karierze pojedzie w sobotę 30 marca w Memoriale im. Edwarda Jancarza. Na domowym torze Stali odbędzie się już XVIII edycja tej imprezy. 

Memoriał im. Edwarda Jancarza jest turniejem poświęconym pamięci tragicznie zmarłego zawodnika wychowanka Stali Gorzów. Zawody organizowane są przez Stal Gorzów Wielkopolski – z przerwami. Pierwszy raz żużlowcy rywalizowali w tej imprezie w 1992 roku.

Edward Jancarz urodził się 20 sierpnia 1946 roku w Gorzowie Wielkopolskim, zmarł tragicznie w swoim rodzinnym mieście 11 stycznia 1992 roku. Wychowanek Stali był wielokrotnym reprezentantem Polski, drużynowym mistrzem świata, a po zakończeniu jazdy na żużlu również trenerem. Przez całą karierę reprezentował barwy swojego macierzystego klubu. Na arenie międzynarodowej dziesięciokrotnie uczestniczył w finałach indywidualnych mistrzostw świata (w latach 1968-1969, 1973-1977, 1981-1982). Największy indywidualny sukces odniósł w 1968 roku Göteborgu. Debiutujący w światowym finale Jancarz w pięciu startach wywalczył wówczas jedenaście punktów i po zwycięstwie w wyścigu dodatkowym wywalczył swój jedyny w karierze indywidualnej brązowy medal. Niestety po zakończeniu kariery zawodniczej często nadużywał alkoholu. W trakcie kłótni domowej został śmiertelnie ugodzony nożem przez drugą żonę. Zmarł 11 stycznia 1992 roku. Przez wielu kibiców Stali do tej pory jest uważany za najwybitniejszego jeźdźca w historii klubu. Zawodnikowi Stali Gorzów jako pierwszemu na świecie żużlowcowi postawiono pomnik, którego uroczyste odsłonięcie nastąpiło w grudniu 2005 roku.

– Mówiło się, że pojawił się w Gorzowie taki młody zawodnik, co dobrze jeździ. Jego kariera szybko się potoczyła. Szybko został drugim wicemistrzem świata. To była wielka sensacja, że chłopak, który dopiero zaczyna karierę, staje na podium. Był drugim polskim medalistą po Antku Worynie. Co może dziwić to tylko to, że później był dużo lepszym zawodnikiem, ale już nigdy nie powtórzył swojego wielkiego sukcesu z debiutanckiego startu w mistrzostwach świata. W końcówce kariery losy Edka strasznie się pogmatwały. Jak tak sobie to analizuję, to duży wpływ miał jego wypadek w meczu Polska – Włochy, gdzie młody wówczas Włoch Valentino Furlanetto spowodował straszny upadek Edka. Jancarz wiele dni leżał nieprzytomny w szpitalu. Ciężko z nim było. Wylizał się, nawet na tor na chwilę wrócił, ale to już nie był ten sam Edek. To był cień tamtego, dawnego Edka. Jak skończył z jazdą, to zajął się trenerką, nawet coś przy reprezentacji działał, potem było Krosno, ale generalnie zaczął się powolny upadek, którego nie mogłem zrozumieć. Znałem się z nim, wiedziałem i wiem kim był, więc trudno było mi ten totalny upadek ogarnąć. Wpadł w duże problemy, coś złego się z nim stało. A może to, że przestał być zawodnikiem, też na niego wpłynęło w jakimś stopniu. Tak czy inaczej, nie umiał sobie w normalnym życiu poradzić. Chciałbym jeszcze dodać, że ja wolę pamiętać tamtego Edka z dawnych lat. To był fajny facet, który w Anglii gonił mnie do roboty. Ja chciałem spać, a on już nade mną stał i gonił mnie do motocykla. Rozbierał go, stał, patrzył, składał, lubił tę robotę. Wiele można się było od niego nauczyć. Poza tym był stworzony do żużla. Miał odpowiednią budowę ciała, nie miał tendencji do tycia, szybko się regenerował. To był typ, który w każdym sporcie dałby sobie radę. Skoro był z Gorzowa, to był skazany na żużel – wspominał Jancarza, legendarny trener Marek Cieślak, w rozmowie z polskizuzel.pl

Na liście uczestników tej imprezy znalazło się wielu znakomitych jeźdźców. Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Martin Vaculik czy Patryk Dudek są to doskonale znani wszystkim kibicom żużla zawodnicy. Dla Wiktora Przyjemskiego występ w tak mocno obsadzonym turnieju, będzie kolejną doskonałą okazją do sprawdzenia swojej formy przed rozpoczęciem zmagań w tegorocznych rozgrywkach PGE Ekstraligi.

Podsumowując, na domowym obiekcie miejscowej Stali czeka nas ciekawe widowisko z udziałem znakomitych żużlowców. 

Lista startowa XVIII Memoriału im. Edwarda Jancarza:

1. Oskar Paluch
2. Bartosz Zmarzlik
3. Chris Holder
4. Maciej Janowski
5. Wiktor Przyjemski
6. Jack Holder
7. Jakub Miśkowiak
8. Kai Huckenbeck
9. Przemysław Pawlicki
10. Daniel Bewley
11. Martin Vaculik
12. Kacper Woryna
13. Piotr Pawlicki
15. Oskar Fajfer
15. Patryk Dudek
16. Szymon Woźniak

Foto: Tomasz Przybylski

SPONSORZY

PRZYJACIELE TEAMU PRZYJEMSKI

SPONSOR TYTULARNY:

Abramczyk

SPONSORZY GŁÓWNI:

Grupa Kaczmarek
Stabud
Nova Code Labesl
On-Zin
Mercedes Auto Frelik
PFNTeam100
Apro
Mura Invest
Ladros
Lavor
Olek
Solareon
Brukop
Red instal
Ins-bud
MPS
i-okulary
Athletico
FSG
Pizza Mario
GB Auto
Anlas
Haruhschi
Gazdówka
Alstal
Sobieraj Art.
Unique